طرح‌ها از کجا الهام می‌گیرد

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

چکیده : كادو چی بخرم اصفهان، مهد نقوش سنتی، گل‌های شاه‌عباسی و معماری دیدنی مساجد، دستِ استاد ر... با عنوان : طرح‌ها از کجا الهام می‌گیرد بخوانید :

كادو چی بخرم

اصفهان، مهد نقوش سنتی، گل‌های شاه‌عباسی و معماری دیدنی مساجد، دستِ استاد را برای الهام به دست آوردن از داشته‌های هنر این استان گشوده نهاده می باشد . اکنون در بین طرح‌هایی که روی اثر ها میرفخررجایی نقش بسته، دنباله‌ای از نگارگری و معماری به یادماندنی اصفهان دیده میگردد . وی رخِ یک عدد از اثرها تولیدشده را نشان می‌دهد و می‌گوید: «این طرح را با الهام از گنبد روضه خوان لطف‌الله اجرا کرده‌ایم . اجرای این طرح‌ها تماما با دست انجام می شود و مددجوهای زندان اصفهان چندین قالب برش در اختیار دارا هستند . قالب‌ها را داغ میکنند و طرح موردنظر را با آن قالب میزنند . بعد به نوبت، بخش‌های گوناگون طرح را سوار کرده و چسب می زنند . روی برخی از آثار، آینه‌کاری‌های ریز نیز اجرا شده» . این یکی، کاری می‌باشد که میرفخر رجایی با ایستادن کنار دست یک هنرمند آینه‌فروش در اصفهان یاد گرفته و بعد با خرید یک استکان آینه و یک «الماس شاخی» برش روی آینه را آزمون کرده است . او می‌گوید: «بعد از دو‌مین کارایی برای برش آینه، پیروز به انجام این عمل شدم و در بخش‌هایی از اثر تولیدشده، از تکه‌های آینه هم به کارگیری کردم . اما برای ایجاد محصولات تولیدشده با هنر معرق‌چرم، حیث مشتری و کاربردی بودن محصول در مرتبه نخستین اهمیت قرار دارد» . 

هدیه مورد علاقه خانم ها

هنوز 
در اولِ راه هستم از روزهای آغازین فعالیت با چرم توسط استاد، می بایست چهل‌و تعدادی سال قبلی باشد . او درحال حاضر در میانه ۵۳سالگی از احساس خوشی که بابت آغاز این راه و روش دارد می‌گوید؛ احساساتی که همچنان به نقطه استارت چرم‌دوزی دستی وصل است و این تصور را در خیال میرفخررجایی رنگ میبخشد که هنوز در اولِ راه و روش می باشد . به گفته خودش آرزویش این می‌باشد که هنر معرق‌چرم آنگاه از او متوقف نشود . این فعالیت حالا خوش و روحیه نیکی برای وی و هنرجویانش در درون و خارج زندان رقم زده هست . روی این موضوع تأکید می نماید و ادامه می‌دهد: « به هیچ عنوان بیکاری معنی ندارد، چرا که خیلی کارها می‌توان انجام داد» . بعد به گفته‌های رئیس زندان استان اصفهان اشاره می نماید و می‌گوید: «ما با راه‌اندازی کارگاه چرم و چوب در اصفهان، می‌توانیم برای اکثر زمان ها مردم این استان شغل تولید کنیم . در حالا حاضر سبک فعالیت ما در یک کارگاه کفش‌دوزی نیز موضوع استقبال قرار گرفته و قرار می باشد به‌صورت کاربردی در آن کارگاه استعمال شود . هم اکنون می‌توان به تولید آثار امروزی با چرم هم فکر کرد و با استفاده از هنرِ معرق‌چرم محصولاتی را تولید کرد که برای معاش امروز کاربردی‌تر باشند» . 

خرید هدیه خاص

...
نویسنده : charmsara بازدید : 11 تاريخ : پنجشنبه 8 آذر 1397 ساعت: 1:29