استارتاپ ایرانی مشکل کارخانجات چرم را حل کرد

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

چکیده : یک تیم استارتاپی اهل ایران پیروز شد با حذف ماده کروم از پساب کارخانجات چرم به نگهداری محیط زیست و صر... با عنوان : استارتاپ ایرانی مشکل کارخانجات چرم را حل کرد بخوانید :

یک تیم استارتاپی اهل ایران پیروز شد با حذف ماده کروم از پساب کارخانجات چرم به نگهداری محیط زیست و صرفه جویی در مصرف آب کارخانجات یاری کنند . 

به گزارش خبرنگار مهر، یکی از دغدغه های زیست محیطی کشورها ورود کروم به سفره های آب زیرزمینی به ادله اثرات مخرب آن هست . ورود کروم به سفره غذایی شهروندان و یا این که چه بسا تماس فیزیکی با آن، سبب ساز به ارتقا احتمال ابتلا به سرطان می شود . 

لذا در کشورهای پیشرفته صنایع دارای ارتباط با کروم و مشتقات آن کنترل می شوند تا این ماده از شیوه پساب وارد محیط زیست نشود . یک عدد از مهمترین کابردهای کروم و مشتقات آن استعمال در صنایع ساخت چرم میباشد . 

مرزو بوم ما ایران، در کنار کشورهایی نظیر ایتالیا، ترکیه، هند، پاکستان و چین، یک عدد از بزرگترین ایجاد کنندگان چرم در نیا محسوب می شود . البته تا به امروز راهکاری برای جداسازی کروم از پساب این صنعت های که عملی باشد سفارش نشده و یا این که در چهره وجود راهکار، به عامل بالا بودن هزینه آن و عدم وجود توجیه اقتصادی، زمینه استقبال کارخانجات قرار نگرفته است .به طور معمول، پساب با منش ته نشینی تصفیه جزئی می شود . 

در برخی مورد ها هم پساب دربردارنده کروم در حوضچه های بتنی توده آوری گردیده و بعد از تبخیر گوشه ای از آن با لایه ای دیگر از بتن، پوشانده می شود که قاعدتاً هزینه های متعددی را به واحد اجبار می کند و در دراز مدت بر اثر ایجاد رخنه‌ در لایه های بتنی زیرین، کروم وارد سفره های آب زیرزمینی می شود . در بعضا از شهرها، پساب این صنعت های به رودخانه های نزدیک ریخته شده و یا در کویر های محیط رها می شوند . 

در همین راستا یک تیم استارتاپی متکشل از فارغ التحصیلان دانشگاههای دانش و صنعت و فردوسی شهر مشهد با انگیزه «بازیابی کروم توسط جاذب فتوکالیستی از پساب کارخانه های تولید چرم» تشکیل شدند تا ایراد وجود کروم در صنایع چرم سازی برطرف شود . این استارتاپ بعد از آن از یک سری رقابت دربین تعدادی استارتاپ حائز مرتبه شده و درحال حاضر توانسته طرح خویش را به تراز اجرایی برساند . 

كادو چی بخرم

هدیه مورد علاقه خانم ها

خرید هدیه خاص

...
نویسنده : charmsara بازدید : 10 تاريخ : سه شنبه 1 آبان 1397 ساعت: 1:51