استارتاپ ایرانی مشکل کارخانجات چرم را حل کرد

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

یک تیم استارتاپی اهل ایران پیروز شد با حذف ماده کروم از پساب کارخانجات چرم به نگهداری محیط زیست و صرفه جویی در مصرف آب کارخانجات یاری کنند . 

به گزارش خبرنگار مهر، یکی از دغدغه های زیست محیطی کشورها ورود کروم به سفره های آب زیرزمینی به ادله اثرات مخرب آن هست . ورود کروم به سفره غذایی شهروندان و یا این که چه بسا تماس فیزیکی با آن، سبب ساز به ارتقا احتمال ابتلا به سرطان می شود . 

لذا در کشورهای پیشرفته صنایع دارای ارتباط با کروم و مشتقات آن کنترل می شوند تا این ماده از شیوه پساب وارد محیط زیست نشود . یک عدد از مهمترین کابردهای کروم و مشتقات آن استعمال در صنایع ساخت چرم میباشد . 

مرزو بوم ما ایران، در کنار کشورهایی نظیر ایتالیا، ترکیه، هند، پاکستان و چین، یک عدد از بزرگترین ایجاد کنندگان چرم در نیا محسوب می شود . البته تا به امروز راهکاری برای جداسازی کروم از پساب این صنعت های که عملی باشد سفارش نشده و یا این که در چهره وجود راهکار، به عامل بالا بودن هزینه آن و عدم وجود توجیه اقتصادی، زمینه استقبال کارخانجات قرار نگرفته است .به طور معمول، پساب با منش ته نشینی تصفیه جزئی می شود . 

در برخی مورد ها هم پساب دربردارنده کروم در حوضچه های بتنی توده آوری گردیده و بعد از تبخیر گوشه ای از آن با لایه ای دیگر از بتن، پوشانده می شود که قاعدتاً هزینه های متعددی را به واحد اجبار می کند و در دراز مدت بر اثر ایجاد رخنه‌ در لایه های بتنی زیرین، کروم وارد سفره های آب زیرزمینی می شود . در بعضا از شهرها، پساب این صنعت های به رودخانه های نزدیک ریخته شده و یا در کویر های محیط رها می شوند . 

در همین راستا یک تیم استارتاپی متکشل از فارغ التحصیلان دانشگاههای دانش و صنعت و فردوسی شهر مشهد با انگیزه «بازیابی کروم توسط جاذب فتوکالیستی از پساب کارخانه های تولید چرم» تشکیل شدند تا ایراد وجود کروم در صنایع چرم سازی برطرف شود . این استارتاپ بعد از آن از یک سری رقابت دربین تعدادی استارتاپ حائز مرتبه شده و درحال حاضر توانسته طرح خویش را به تراز اجرایی برساند . 

كادو چی بخرم

هدیه مورد علاقه خانم ها

خرید هدیه خاص

...
نویسنده : charmsara بازدید : 7 تاريخ : سه شنبه 1 آبان 1397 ساعت: 1:51